Artra – “Kroniki Miejskie”

To jest debiutancki album polskiego avant trio  Artra, który składa się z trębacza / klarnecisty Witolda Popiela, perkusisty Leszka Gapskiego i wokalistki Joanny Świrskiej. Muzyka, nagrana na żywo, to ciągły improwizowany utwór podzielony później na sześć integralnych utworów, z partiami głosu dogranymi jako overdubbed w studio. Nie podano żadnych szczegółowych kredytów na w albumie (stworzonym przez Popiela, który jest również znanym artystą grafikiem i malarzem) i dlatego zakładam, że wszystkie elementy płyty należą do muzyków zespołu.

Udział Popiela w polskiej muzyce określanej jako avant jazz sięga do 1972 roku, kiedy był aktywnym współtwórcą legendarnego zespołu “Grupa w składzie” (z Milo Kurtisem, Andrzejem Przybielskim i innymi), a w 1973 roku utworzył Artra z Gapskim, który ponownie aktywowano po  ponad czterdziestu latach, co doprowadziło do nagrania tego albumu.

Muzyka przedstawia dwie różne warstwy: dialog między Popielem i Gapskimi, a włączony został wokal, który pochodzi z polskiej tradycji folklorystycznej, zarówno muzycznie, jak i stylistycznie. Połączenie tych dwóch warstw tworzy nowy krajobraz muzyczny, który ma na celu odzwierciedlenie kroniki miasta (“Kroniki miejskie” po polsku) warszawskiej przestrzeni miejskiej. Ogólny efekt muzyki jest bardzo potężny i uderzający, pełen emocji i skomplikowanych wymian muzycznych, wzmocniony przez elektronikę, efekty dźwiękowe i wzmocniony na wyższym poziomie partiami wokalnymi.

Album dowodzi, że avant jazz nadal żyje i jest silny w Polsce, choć dociera do nielicznych koneserów. Ta muzyka różni się zupełnie od popularnego, otwartego jazzu / improwizowanej sceny muzycznej, która jest dość silna w Polsce od początku tysiąclecia. Muzyka Artra nie pasuje do stereotypu, ponieważ porusza się poza czysto muzyczną koncepcje i zbliża się do interakcji z innymi formami sztuki, filozofii i świadomości społecznej. A tak bywało od czasu, gdy został zainicjowany ruch przez pokolenie hipisów na początku lat 1970-tych.

Album oferuje hojną dawkę głębokich doświadczeń muzycznych, wirtuozowski występów i śmiałych artystycznych oświadczeń, które uderzają słuchacza prosto między uszy. Nie dla wszystkich przeznaczona jest ta twórczość, ale otwarci słuchacze powinni poświęcić tej muzyce więcej czasu i uwagi, bo zasługuje aby do niej powracać.

Dzięki Bogu, że muzyka taka jak ta jest jeszcze dziś robiona!

http://www.adambaruch.com/reviews_item.asp?item=105817

PL: https://shop.mmrecords.pl/…/shop/cd-artra-kroniki-miejskie…/
EN: https://shop.mmrecords.pl/…/cd-artra-kroniki-miejskie-live…/